Coraz większą część populacji dotykają problemy związane ze stawami. Powodem tego stanu najczęściej jest nadwaga i nieprawidłowy, bierny lub zbyt aktywny tryb życia obciążający stawy. Może to prowadzić do uszkodzenia chrząstki stawowej, co z kolei wywołuje ból, obrzęk oraz dyskomfort spowodowany usztywnieniem stawów.


17532.jpg

Bardzo łatwo można temu zapobiec. Wystarczy poświęcić tylko kilka chwil dziennie i wykonać kilka prostych ćwiczeń. Lekkie i mało forsowne ćwiczenia, prawidłowa dieta oraz suplementacja mogą wspomóc stawy i zapewnić ich sprawność na długie lata.

Ćwiczenia na staw kolanowy

 • Ćwiczenia na wzmocnienie stawu kolanowego
  Aby wykonać to ćwiczenie stań na jednej nodze, drugą nogę oprzyj o krzesło lub taboret w taki sposób, aby kolano i stopa znalazły się poza granicami podpory, druga noga powinna być wyprostowana, rękę połóż na oparciu krzesła lub oprzyj na udzie. Nogę, na której stoisz uginaj w kolanie i rób skłony obniżając się o 15-20 cm.
  Ćwiczenie powtórz ok. 10 razy.
 • Ćwiczenie wzmacniające zginacz stawu kolanowego
  Aby wykonać to ćwiczenie ustaw się za krzesłem, stań w rozkroku, dłonie oprzyj na oparciu krzesła. Przenoś ciężar ciała raz na jedną a raz na drugą stronę. Pamiętaj przy tym o wyprostowanym kręgosłupie.
  Ćwiczenie powtórz 10 razy.
 • Ćwiczenie wzmacniające i rozciągające tylną ścianę stawu kolanowego
  Aby wykonać to ćwiczenie połóż się na plecach – np. na podłodze, nogi wyprostuj a ręce połóż wzdłuż tułowia. Unieś jedną nogę zginając ją w stawie biodrowym i kolanowym a następnie prostuj kolano.
  Ćwiczenie powtórz ok. 10 razy.
 • Ćwiczenia wzmacniające prostowniki stawu kolanowego
  Aby wykonać to ćwiczenie, stań w lekkim rozkroku, tak by stopy były ułożone na szerokość barku. Ugnij lekko kolana, pochyl się do przodu i wykonaj półprzysiady (zgięcie kolana max 90 st).
  Ćwiczenie powtórz ok. 10 razy.

Ćwiczenie na staw nadgarstkowy, łokciowy i palce

 • Ćwiczenie na staw nadgarstkowy
  Aby wykonać to ćwiczenie usiądź przy stole, ręce połóż na krawędzi blatu tak by dłonie swobodnie opadały poza jego krawędź. Nie odrywając nadgarstka od blatu unoś raz jedną raz drugą rękę maksymalnie do góry.
  Ćwiczenie powtórz 10 razy dla każdej dłoni.
 • Ćwiczenie wzmacniające staw łokciowy
  Aby wykonać to ćwiczenie usiądź przy stole, rękę połóż na blacie dłonią zwróconą ku górze. Następnie nie odrywając ręki od blatu obracaj dłoń raz w dół raz w górę.
  Ćwiczenie powtórz po 10 razy dla każdej z rąk.
 • Ćwiczenie wzmacniające stawy w palcach
  Aby wykonać to ćwiczenie usiądź wygodnie. Opuszkiem każdego palca naciskaj mocno na opuszek kciuka. Dzięki tym czynnościom ćwiczysz precyzyjność chwytu.
  Ćwiczenie powtórz po 5 razy dla każdego palca w obu dłoniach.
 • Ćwiczenie wzmacniające staw nadgarstkowy i palce
  Aby wykonać to ćwiczenie złącz dłonie, chwytając każdą wszystkimi palcami na wysokości klatki piersowej. Następnie prostując stawy łokciowe rozciągamy na zewnątrz splecione wokół dłoni palce.
  Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Ćwiczenia na staw barkowy

 • Ćwiczenia wzmacniające staw barkowy I
  Aby wykonać to ćwiczenie połóż się na kocu. Ręce ułóż wzdłóż tułowia. Biorąc głęboki wdech nosem unoś ręce ponad głowę. Wraz z wydechem (ustami) opuszczaj powoli kończyny górne. Pamiętaj aby wydech był 2x dłuższy niż wdech.
  Ćwiczenie powtórz 10 razy.
 • Ćwiczenia wzmacniające staw barkowy II
  Aby wykonać to ćwiczenie weź kij. Stań prosto, ręce luźno opuść wzdłuż tułowia trzymając kij na szerokość barków. Następnie unoś barki w górę i opuszczaj w dół.
  Ćwiczenie powtórz 10 razy.
 • Ćwiczenia wzmacniające staw barkowy III
  Aby wykonać to ćwiczenie stań prosto, ręce luźno opuść wzdłuż tułowia. Następnie ściągnij łopatki i wykonuj ruchy okrężne raz w przód raz w tył.
  Ćwiczenie powtórz 10 razy.
 • Ćwiczenia wzmacniające staw barkowy IV
  Aby wykonać to ćwiczenie stań w lekkim rozkroku, dłoń połóż na ramieniu. Następnie unoś ramiona ku górze i opuszczaj w dół dotykając brzucha.
  Ćwiczenie powtórz 10 razy dla każdej dłoni.

Collaflex Sport

Kolagen typu I jest głównym komponentem ścięgien i więzadeł. Kolagen typu II jest podstawowym rodzajem kolagenu macierzy międzykomórkowej chrząstki W preparacie występuje on w zhydrolizowanej, niskocząsteczkowej formie charakteryzującej się wysoką wchłanialnością z przewodu pokarmowego

Collaflex

Collaflex® uzupełnia dietę w kolagen typu II, siarczan chondroityny i kwas hialuronowy - składniki macierzy międzykomórkowej tkanki chrzęstnej utrzymujące prawidłową kondycję chrząstki i kości.

Collaflex zawiera 3 najważniejsze składniki 
tkanki chrzęstnej w proporcjach występujących 
naturalnie w organiźmie:

Kolagen typu II

Kolagen typu II jest odpornym na rozciąganie białkiem tkanki łącznej. Stanowi główny składnik chrząstek i ścięgien oraz odpowiada za utrzymanie odpowiedniej elastyczności skóry. Kolagen tworzy swoiste rusztowanie, w którym zatopione są pozostałe składniki chrząstki stawowej - głównie kwas hialuronowy oraz chondroityna.

Collaflex - 3 składniki1.3.2.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest wielocząsteczkowym związkiem należącym do rodziny glikozaminoglikanów. Szczególną właściwością kwasu hialuronowego jest wiązanie dużych ilości cząsteczek wody. Dzięki temu kwas hialuronowy pomaga zachować odpowiednie nawilżenie, sprężystość i elastyczność tkanki łącznej.

Siarczan chondroityny

Chondroityna jest trzecim najważniejszym związkiem tworzącym macierz tkanki chrzęstnej. Jest także składnikiem budulcowym do syntezy nowych struktur chrząstki. Jest związkiem wysokocząsteczkowym o złożonej budowie i z tego względu jego absorbcja z przewodu pokarmowego do krwi jest utrudniona. Aby zwiększyć przyswajalność tego składnika konieczne jest przekształcenie go w cząstki o mniejszej masie, które mogą być wchłaniane w jelicie cienkim.